پیش‌بینی مرگ توسط هوش مصنوعی

پیش‌بینی مرگ توسط هوش مصنوعی

پیش‌بینی مرگ افراد با استفاده از سی‌ تی‌ اسکن، به‌ کمک هوش مصنوعی ممکن می‌شود.

در تحقیقی که در Scientific Reports منتشر شده است، دانشمندان دانشگاه آدلاید استرالیا این موضوع را طرح کرده ‌اند که با کمک هوش مصنوعی در سی ‌تی‌ اسکن اندام‌های مختلف بیماران، می‌توانیم روزی در آینده نوعی سیستم اطلاع‌ رسانی به وجود آوریم که در مورد بیماری‌های قلبی، سرطان و دیگر بیماری ‌ها هشدارهای لازم را سریع ‌تر بدهد و باعث تسریع اقدام‌های تدافعی شود.

این سیستم می‌تواند با استفاده از مجموعه ‌ای از داده‌های سی ‌تی‌ اسکن و با مجزا کردن فاکتورهایی از قبیل سن در ۷۰ درصد مواقع، امکان مرگ افراد در ۵ سال آینده را پیش‌بینی کند. دکتر لوک اکدن راینر یکی از محققان این پروژه در این مورد می ‌گوید:

پیش‌بینی مرگ افراد هدف این تحقیق نیست، بلکه هدف بدست آوردن یک مقیاس اندازه گیری دقیق برای سلامت افراد است. با توجه به اینکه بیماری‌های مزمن دهه‌ ها قبل از بروز نشانه‌های خود شکل می ‌گیرند. احتمال مرگ یک بیمار به‌ طور مستقیم به سلامتی ارگان‌ها و بافت‌های وی ارتباط دارد.

و با استفاده از یک خروجی مشخص که در اینجا مرگ بیمار است و نگاه به تاریخچه ‌ی سی‌تی‌ اسکن فرد، به دنبال الگوهایی مرتبط با بیماری‌های ناشناخته‌ ی وی و دلیل مرگ هستیم. هدف ما شناسایی سریع ‌تر و دقیق ‌تر این تغییرات، توسعه و شخصی ‌سازی درمان و توسعه آن برای افراد است.

 پیش‌بینی مرگ توسط هوش مصنوعی

  

هم ‌اکنون این سیستم در سطح آزمایشی قرار دارد و به تحقیقات گسترده ‌ای نیاز است تا این سیستم به‌ صورت یک ابزار پزشکی در تشخیص بیماری‌ها به کار گرفته شود. پیش‌بینی ۷۰ درصدی هوش مصنوعی در راستای یک پیش ‌بینی متداول است که توسط متخصصین انجام می‌شود تا آن‌ را به ابزاری جهت صرفه‌جویی در زمان  و بررسی دوباره ‌ی اطلاعات تبدیل کند. امید می‌رود این روند توسعه یابد و کاربردش بیشتر از این باشد. هدف بعدی این محققان افزایش داده‌ها است. اکنون آن‌ها از اطلاعات یک گروه ۴۸ نفری از بیماران استفاده می‌کنند،      این مطالعه نشان می ‌دهد که رویکرد آن‌ها نتیجه ‌بخش است. اما برای یادگیری عمیق عمومی، نیاز است داده‌های بیشتری معرفی شوند. محققان به دنبال آن هستند تا در مرحله بعد ده‌ها هزار مورد را به این سیستم اضافه کنند و مورد آنالیز قرار دهند.همچنین تیم توسعه ‌ی هوش مصنوعی به دنبال افزایش دامنه ‌ی آنالیزهای این سیستم است تا سکته‌های مغزی را قبل از وقوع پیش ‌بینی کند.

جهت اطلاع از جدید ترین مطالب سایت پیشنهاد می کنیم عضو خبرنامه شوید